V nákupnom košíku máte:

0 položiek

v celkovej cene s DPH:

0 EUR
do dopravy zadarmo chýba
66.40EUR

Kontaktné šošovky pre deti

Najprv by sme Vám radi poďakovali, že pristupujete k rozhodovaniu o nosení kontaktných šošoviek pre vaše deti takto zodpovedne a zisťujete si dostatok informácií. Teší nás Vaša dôvera, s ktorou sa na nás obraciate so svojimi otázkami a na tie najčastejšie o kontaktných šošovkách pre deti vám odpovieme v nasledujúcom článku.

Často kladené otázky na tému: "Deti a kontaktné šošovky"

  • Môžu deti nosiť kontaktné šošovky? Od koľkých rokov?
  • Aplikácia kontaktných šošoviek u detí
  • Starostlivosť o detské kontaktné šošovky
  • Aké kontaktné šošovky deťom vybrať?
  • Potrebujú detské oči viac kyslíka?
  • Sú detské oči citlivejšie na UV žiarenie?

Radi by sme vás ale upozornili, že samotné prečítanie tohto článku nestačí. So svojím dieťaťom rozhodne navštívte špecializovaného očného lekára, ktorý stanoví výšku refrakcie (úroveň očnej chyby), systém odporúčanej výmeny (denné, týždenné, alebo mesačné šošovky), ako aj vhodný materiál pre šošovky.

Môžu deti nosiť kontaktné šošovky? Od koľkých rokov?

Áno. Deti môžu nosiť kontaktné šošovky. U malých detí sa k aplikácii kontaktných šošoviek pristupuje najmä z dôvodov komplikovaných očných chýb, napr. u detskej afakie (vrodená choroba - chýbajúca očná šošovka), ktorú u malých detí nemožno operovať, alebo pri liečbe tupozrakosti (amblyopia).

Vek dieťaťa by však nemal byť hlavným kritériom pri rozhodovaní. Ak je dieťa schopné porozumieť dôležitosti nosenia šošoviek, hygienickým požiadavkám, ktoré nosenie kontaktných šošoviek obnáša a rizikám, ktoré vyplývajú z nedostatočnej starostlivosti, potom je dieťa dostatočne staré. Prakticky môžu pri dodržaní náležitých postupov nosiť kontaktné šošovky všetky deti, a to vrátane dojčiat. Podľa našich skúseností môžeme potvrdiť, že deti už od 8 rokov sú schopné nosiť kontaktné šošovky a starať sa o ne samostatne. Ďalším dôležitým faktorom, okrem potreby korekcie zraku je tiež detská motivácia.

Kontaktné šošovky a detská psychika

Rad rodičov prichádza s myšlienkou na kontaktné šošovky s nástupom dieťaťa do školských lavíc, kedy sa prejavuje zhoršené videnie detí na tabuľu a zároveň značný vplyv hrá zapojenie detí do školského kolektívu. Hoci dnešná doba pokročila, nosenie okuliarov nie je spoločensky vnímané ako handicap, moderné výskumy napriek tomu dokazujú, že deti nosiace kontaktné šošovky namiesto okuliarov sú viac sebavedomé a viac si dôverujú v kolektíve aj pri športoch.

Motivácia detí na nosenie kontaktných šošoviek je rôzna. U chalanov prevažujú výhody nosenia kontaktných šošoviek pri športoch, malé slečny sú motivované skôr vzhľadom. (Obvykle začínajú dievčatá nosiť kontaktné šošovky skôr ako chlapci.)

Aplikácia kontaktných šošoviek u detí

Prvú aplikáciu a pravidelné vyšetrenia detských očí, ktoré sa stále vyvíjajú, smie vykonávať iba špecializovaný očný lekár. Oko prestáva rásť približne vo veku 15 rokov. U mnohých pacientov (najmä tých s krátkozrakosťou, dochádza k zhoršovaniu zraku ešte okolo dvadsiateho roku.) S nosením kontaktných šošoviek nie je rozhodne nutné čakať na ustálenie zraku. Dôležité však je, najmä u detí, absolvovať pravidelné kontroly zraku u odborníka.

Starostlivosť o kontaktné šošovky - ako čistenie zubov

Správne zaobchádzanie s kontaktnými šošovkami je pre deti dôležité rovnako ako pravidelné čistenie zubov. O nasadzovanie kontaktných šošoviek predškolskom a malým školským deťom sa starajú väčšinou ich rodičia.
Neodporúča sa, aby deti s kontaktnými šošovkami spali.

Aké kontaktné šošovky deťom zvoliť?

Neexistujú žiadne univerzálne kontaktné šošovky vyvinuté špeciálne pre deti. Pri nosení kontaktných šošoviek deťmi môžeme ale sledovať dva trendy: z hygienického hľadiska sú uprednostňované jednodenné kontaktné šošovky, ktoré sú jednorazové a z hľadiska priepustnosti kyslíka kontaktnou šošovkou k rohovke oka (teda z hľadiska voľby materiálu šošovky) sú odporúčané šošovky silikón-hydrogélové .Potrebujú detské oči viac kyslíka?

To, že detské oči potrebujú viac kyslíka než oči dospelého, nie je pravda. Fyziológia detskej a dospelej rohovky je veľmi podobná. Väčšina detí chce nosiť kontaktné šošovky len občas, napríklad pri športe. Ideálnym variantom sú pre nich jednodenné šošovky, ktoré rozhodne nemôžu oko negatívne ovplyvniť. Pokiaľ ide o dlhodobé nosenie kontaktných šošoviek deťmi - viac ako 12 hodín v kuse, odporúčame využitie už spomínaných silikón-hydrogélových materiálov, ktoré sú pre kyslík veľmi dobre priepustné.

Potrebujú detské oči lepšiu ochranu pred UV žiarením?

Detské oči majú priezračnejšiu šošovku a väčšie zrenice - preto sa k sietnici dostáva viac UV žiarenia a môže tak dôjsť k väčšiemu poškodeniu. Deti navyše trávia oveľa viac času ako dospelí pobytom vonku.

Práve preto odporúčame nosenie kontaktných šošoviek s UV filtrom. (Kontaktné šošovky nemôžu nahradiť slnečné okuliare.)

Dúfame, že Vám náš článok na tému: Deti a kontaktné šošovky pomohol a dodal vám odvahu vydať sa k očnému špecialistovi, ktorý vám poradí, aké šošovky sú vhodné práve pre vaše dieťa. Ak budete mať akékoľvek ďalšie otázky, určite nás kontaktujte.

Vaše Kup-šošovky.sk( Bratislava ) www.kontaktne-sosovky.sk - kontakné-šošovky, všetky práva vyhradené ( + 420 774 630 541 )
Kontaktné šošovky, respektíve kontaktní čočky predávame i v Českej rebublike v našom e-shope kup-cocky.cz. Zaujímavá je i ponuka mesačných šošoviek SofLens 59 a SofLens 66 od firmy Bausch & Lomb. Veľmi obľúbené sú tiež silikónhydrogelové šošovky Acuvue Advance a acuvue oasys od firmy Johnson & Johnson