V nákupnom košíku máte:

0 položiek

v celkovej cene s DPH:

0 EUR
do dopravy zadarmo chýba
66.40EUR

Oko

Väčšinu informácií o svete získávame prostredníctvom zraku. Vedci zistili, že 80% informácií alebo dokonca úplne všetko čo si pamätáme, sme niekedy videli.

Oko je možné prirovnať k fotoaparátu. Predná časť oka splňuje funkciu šošovky podobne ako sklenená šošovka v prednej časti kamery. Šošovka je zakrivená priehľadná látka, ktorá pri priechode svetla láme ľúče. Tmavá časť uprostred oka sa nazýva zrenica a riadi množstvo svetla vstupujúceho dovnútra oka. Jej funkciu je možné prirovnať k funkcii clony, ktorá je uložená za šošovkami fotoaparátu - otvára sa a priviera podľa množstva svetla. Pozadie oka sa nazýva sietnica a predstavuje " film ", na ktorý sa obraz sledovaného predmetu zobrazí.

Ako oko pracuje

Oko je samozrejme omnoho zložitějšie ako fotoaparát. Fotoaparát len zaznamenává obraz na film, zatiaľ čo ľudia a zvieratá môžu vnímať zmysel zobrazených informácií a v závislosti na nich meniť svoje chovanie.

Oko je totiž spojené zrakovým nervom s mozgom. Zrakový nerv je umiestnený v zadnej časti oka. Zobrazená informácia sa prenáša zrakovým nervom do mozgu v podobe impulzov, ktoré mozog dekóduje. Každé oko vníma sledované predmety z trošku odlišného uhlu a vysiela teda do mozgu nepatrne  odlišné informácie. V rannom veku dieťata sa mozog učí tieto dva rozdielne obrazy skladať dohromady, inak by človek videl dvojmo. Vďaka zloženiu dvoch obrazov je možné sledované predmety vnímať priestorovo. Vďaka spracovaniu privádzaných impulsov v mozgu vnímáme sledované predmety v správnej orientácii. Pri priechode svetla šošovkou sa totiž svetelné ľúče  lámu a rozkládajú a na sietnicu dopadne obraz hore nohami. Pretože je nepohodlné chodiť po hlave len preto, aby sme predmety videli správne orientované, mozog obraz otočí. Mozog ale potrebuje určitý čas, aby sa naučil obraz otáčať,  a tak malé deti vidí hore nohami. ( Bratislava ) www.kontaktne-sosovky.sk - kontakné-šošovky, všetky práva vyhradené ( + 420 774 630 541 )
Kontaktné šošovky, respektíve kontaktní čočky predávame i v Českej rebublike v našom e-shope kup-cocky.cz. Zaujímavá je i ponuka mesačných šošoviek SofLens 59 a SofLens 66 od firmy Bausch & Lomb. Veľmi obľúbené sú tiež silikónhydrogelové šošovky Acuvue Advance a acuvue oasys od firmy Johnson & Johnson